Sosyal medya yasası geçti! Neleri kapsıyor?

Gündem 29 Temmuz 2020 09:23
Videoyu Aç Sosyal medya yasası geçti! Neleri kapsıyor?
A
a

ABD'li şirketlere şok..Sosyal medya yasası geçti! Neleri kapsıyor?

Sosyal medya düzenlemesi olarak bilinen internet ortamında yapılan yayınların düzenlenmesi ve bu yayınlar yoluyla işlenen suçlarla mücadele edilmesi hakkında kanunda değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi. Teklif ile, sosyal ağ sağlayıcıları tanımlanıyor.

Kanun kapsamında verilen idari cezalar muhatabın yurt dışında bulunması halinde Bilgi Teknoloji ve İletişim Kurumu tarafından bildirilecek.

Düzenlemeyle, suç oluşturan kısmi içeriğin çıkarılmasının mümkün olduğu durumlarda, erişimin engellenmesi kararı yerine içeriğin çıkarılması kararının verilmesi imkanı sağlanıyor.

Yer sağlayıcılık bildiriminde bulunmayan veya bu kanundaki yükümlülüklerini yerine getirmeyen yer sağlayıcı hakkında başkan tarafından yüz bin TL’den bir milyon TL’ye kadar para cezası verilecek.

Türkiye’den günlük erişimi 1 milyondan fazla olan yurt dışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcı Türkiye’de temsilci belirleyecek.

Temsilci belirleme ve bildirme yükümlülüğünü yerine getirmeyen sosyal ağ sağlayıcıya, BTK bildirimden itibaren 30 gün içinde bu yükümlülüğün yerine getirilmemesi halinde sosyal ağ sağlayıcısına on 10 milyon lira idari para cezası verilecek.

Bu cezanın tebliği edilmesinden otuz gün sonra yükümlülüğün yerine getirilmemesi halinde idari para cezası otuz milyon TL olacak.

İkinci kez verilen idari para cezası tebliğinden otuz gün içinde yükümlülük yerine getirilmediği takdirde sosyal ağ sağlayıcısı reklam vermesi yasaklanacak.

Cezanın bir sonraki aşaması ise sosyal ağ sağlayıcısına bant genişliğinin yüzde 50 daraltılması olacak.

Kişilerin sosyal ağ sağlayıcısına başvurmaları halinde, başvurudan 48 saat içinde olumlu veya olumsuz cevap vermek zorunda kalacak.

Para cezaları bir yıl içinde tekrarlanması halinde cezalar bir kat arttırılarak uygulanacak ve bu hüküm 01.10. 2020 tarihinden itibaren geçerli olacak.

Günlerdir tartışılan sosyal medya düzenlemesi TBMM’de görüşülmeye başlandı. Ak Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan konuya ilişkin yaptığı açıklamada verilerin transferi, depolanması ile ilgili alan ciddi düzenlemelere ihtiyaç duyulduğunu vurgulayarak vatandaşların hak ve özgürlüklerinin korunması çerçevesinde meseleye yaklaştıklarını belirtti. Aydınlık’a konuşan uzmanlar sosyal medyada yapılan algı operasyonları ve manipülasyonla, işlenen suçlara dikkat çekerek düzenlemenin gerekli olduğunu belirttiler.

Türkiye’de 54 milyon sosyal medya kullanıcısı olduğuna dikkat çeken Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Dijital İletişim Araştırmacısı Doç. Dr. Ali Murat Kırık bu platformlarda da suçların işlendiğini belirtti. Sosyal medya üzerinden Türkiye’ye karşı algı operasyonları da düzenlendiğini vurgulayan Kırık, kanunun bunu önleyeceğini ifade etti. Kırık, şunları söyledi:

ORTAM SANAL, SUÇ GERÇEK

“Ortam sanal olsa da işlenen suç hep gerçek. Özellikle anonim ve sahte hesaplar üzerinden sosyal medyada çok farklı suçlar işleniyor ve algı operasyonları yapılıyor. Tehdit, hakaret, aşağılama, özel hayatın gizliliğini ihlal, mahremiyetin önüne geçilmesi, kişisel verilerinin hukuka aykırı bir şekilde ele geçirilmesi, ayrıca toplumu kin ve düşmanlığa sevk etme gibi suçlar büyük problem oluşturuyor. Çocuk istismarı, cinsel istismar, kadına şiddet ve pedofili de kontrolün olmadığı sanal dünyada üst seviyelere çıktı. Bunların birikmesi neticesinde sosyal medya düzenlemesine ihtiyaç duyuldu. Kanunun geçmesiyle birlikte sosyal medyadaki Amerika tekeli de kırılacak ve operasyon çekemeyecekler.”

“Temsilcilik açılması hukuk önünde muhatabın bulunması adına çok önemli. Aksi takdirde herkes istediği kişi hakkında fütursuzca yorum yapabiliyor birbirine iftira atabiliyor. Hakkımızı aramamız mümkün olmuyor.”

‘DUVARIN ARKASINDAN TAŞ ATILIYOR, BULAMIYORSUNUZ’

Kanun teklifini değerlendiren yerli ve milli sosyal medya ağı Yazbee’nin kurucusu Arif Ünver de sosyal medya üzerinden manipülasyonlar yapıldığını, yapanların bulunamadığına vurgu yaptı. Sansür gibi nitelendirmeleri çarpıtma olarak değerlendiren Ünver şöyle konuştu:

“Artık bir ülkenin sınırları içinde var olan üretilen veriler, o ülkenin yeni dünya düzeninde doğal kaynakları gibi düşünülebilir. Bu verinin korunması o ülkenin menfaatleri açısından son derece önemli. Kontrolün ilgili ülkenin kurum kuruluşlarının kontrolünde olması gerekir. Konunun çarpıtıldığını görüyorum. ‘Amaç sosyal medyayı kontrol altına almak. Demokrasiye darbe vurmak.’ Bu doğru bir yaklaşım değil. Alakası yok. O zaman siz bu ülkeye inanmıyorsunuz. ABD tarafından sevk ve idare edilen ABD şirketleriyle demokrasi sağlanacak da Türk şirketleri tarafından demokrasi sağlanmayacak. Bardağın elbette boş tarafları da var. Bardağın boş kısımlarını nasıl doldurabiliriz buna bakmalıyız. Sosyal medyanın kontrol altına alınması kötü bir şey değil. Alınmalı. Manipülatif ortamlarda kışkırtmalar oluşuyor. Tespit edemiyorsunuz. Duvarın arkasından taş atılıyor, taş atanı bulamıyorsunuz. Bulmak istiyorsunuz karşı taraf taşı atanı söylemiyor size. Çünkü sizin ülkenizde bu işlerin olmasını istiyor.

‘FLU ORTAMDAN BESLENENLER KARŞI’

“Sosyal medya geleneksel medyanın önüne geçti artık. Bu da doğru bir şey değil. Birtakım içerikleri paylaşılıyor. Doğruluğu ve yanlışlığı geleneksel medya tarafından sorgulanabilir, hukuki yaptırımları var. Sosyal medyada doğruluğuna ilişkin hukuki tarafı yok. Flu ortamdan beslenenler var. O flu ortam berraklaşmaya başlayacağı için buna karşı çıkıyorlar. Gecikmiş düzenlemelerdir, amaçları farkındalık açısından topluma iyi anlatılmadı. Anlatılmış olsaydı haklılığı daha iyi anlaşılırdı. Yapılmadığı için bilgi kirliliği var.”

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

Hangi futbol kulübünü destekliyorsunuz?

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR