Sözde yazar Elif Şafak Batıyı Türkiye'ye müdahaleye çağırdı!

Gündem 3 Eylül 2018 22:40
Videoyu Aç Sözde yazar Elif Şafak Batıyı Türkiye'ye müdahaleye çağırdı!
A
a

Sözde yazar, FETO'nun gelini Nobel ödüllü Elif Şafak Batıyı Türkiye'ye müdahaleye çağırdı!

Elif Şafak, The Guardian’da, "Türkiye uzaklaşsa bile Batı, halkın direnmesine yardım etmeli" başlıklı bir yazı kaleme aldı. Yazıda, Türkiye'nin dış politikası ve ABD ile yaşananların Türkiye'de, "Batı karşıtlığının" oluşmasına yol açtığı iddia edildi.

Sözde yazar Elif Şafak, yazıda TRT'de her hafta sonu yayımlanan "Western" kuşağının kaldırılmasına da değindi. Elif Şafak, "Western" kuşağıyla büyüdüğünü ve Amerika'nın "Dallas" dizisinin Türkiye'de ilk yayımlanmaya başladığı sıralarda çok ilgi gördüğünü, dizi ve film karakterlerini "Amerikalı, batılı" olarak görmediklerini ifade etti.

Geçmişte, Türkiye'de Batı karşıtlığı olmadığını, "Geçmişe dönüp baktığımda, beni en çok etkileyen şeyin: Batı karşıtı, Avrupa karşıtı duyguların olmadığı" sözleriyle ifade eden Şafak, "Bunun bir sebebinin Türkiye’nin Cezayir ya da Fas gibi sömürgeleştirilmemiş olması" diye belirtti. Türkiye'de, sömürgeciliğin kollektif hafızasının olmadığını söyleyen Şafak, Türklerin eskiden kendilerini Avrupa'nın bir parçası olarak gördüğünü fakat artık "naif ve iyimser Türkiye'nin" olmadığını ifade etti.

"YILLAR İÇERİSİNDE BENİM ANAVATANIM İÇE DÖNÜK VE AVRUPA KARŞITI OLDU"

Elif Şafak, AK Parti hükümetinin yıllar içerisinde iç ve dış politikaları, otiriterizmi ile ülkede aşırı milliyetçiliğin ve kökten dinciliğin oluştuğunu iddia etti. Şafak, ülkede cinsiyetçiliğin, cinsiyet eşitsizliğinin arttığı; okullarda, sokaklarda milliyetçiliğin ve sağcı popülizmin yaygınlaştığı iddialarına değindi. Şafak, yaşanan bu gelişmeler sonucunda "Yıllar içerisinde benim anavatanım içe dönük ve Avrupa karşıtı oldu" dedi.

Yazıda, AKP'nin ekonomik politikaları, ABD ile yaşananlar ve "Türkiye'nin anti-demokratik dönüşü"nün Türk Lirası'ndaki düşüşü tetiklediği ifade edildi. Şafak, Erdoğan'ın vatandaşlara, "ABD mallarına boykot çağrılarını ve döviz bozdurma" taleplerininin, Ağustos ayı boyunca neredeyse her gün hükümet yanlısı televizyon kanallarında, Avrupa'yı ve Batı'yı protesto etmenin bir yolu olarak verildiğini ifade etti.

Türkiye'de ABD'yi protesto etmek için kimi vatandaşın soyadını değiştirdiğini, kimilerinin ise dolar ve ABD pasaportunu yaktığını belirten Şafak, "Muhalefetin bastırıldığı bir ülkede medya, bir şeyleri yakan ve soyadını değiştirenleri yayımladı" diye belirtti.

Türkiye'de büyük bir kültürel değişim yaşandığı ve kültürel değişimin okul müfredatına da yansıtıldığını ifade eden Şafak, eğitimin "dini ve milliyetçi" hatlarda şekillendiğini belirtti. Şafak, bu durumun Erdoğan'ın "dindar bir nesil" istemesinden dolayı olduğun ifade etti.

"ŞOVENİZM VE YABANCI DÜŞMANLIĞI HÜKÜMET TARAFINDAN DESTEKLENİYOR"

Türkiye'nin izole edildiği ve Batı'dan uzaklaştırıldığına değinen Şafak, birçok gazetecinin, insan hakları aktivistlerinin ve siyasi liderlerin hapiste olduğunu belirtti. Şafak, Türkiye'nin değiştiğini, "şovenizm ve yabancı düşmanlığı" fikirlerinin hükümet tarafından desteklendiğini ve bu yüzden Batı'dan, Avrupa’dan uzaklaşıldığını iddia etti.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ