Süleyman Soylu, İmamoğlu'na böyle 'gelme' dedi

Gündem 17 Nisan 2019 12:23
Videoyu Aç Süleyman Soylu, İmamoğlu'na böyle 'gelme' dedi
A
a

Süleyman Soylu, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'na böyle 'gelme' dedi

Resmi sonuçlara göre İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen ve mazbatasının verilmesi beklenen Ekrem İmamoğlu, Habertürk yazarı Nagehan Alçı’ya yaptığı açıklamada “Kulüpleri arayıp tehdit ettiler” demişti.

Ekrem İmamoğlu, pazar gecesi Fenerbahçe-Galatasaray derbisinden sonra Nagehan Alçı’ya açtığı telefonda “Beni bu maçlara gitmekten alıkoymaya çalışanlar oldu. Kulüpleri arayıp tehdit ettiler. Hem Beşiktaş’a hem Fenerbahçe’ye, ‘İmamoğlu maça gelmesin’ diye bir Bakan telefon açtı” açıklamasında bulunmuştu.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya yakınlığıyla bilinen Nagehan Alçı, bugünkü “Bütün detaylarıyla maçlar öncesi tehdit telefonları iddiası” başlıklı yazısında, “Hikayenin bütün parçalarını birleştirmek için hem devlet bürokrasisinin tepelerinden hem spor dünyasından hem de siyasetten çok farklı kaynaklarla konuştum. Tahmin edersiniz ki bu bilgileri benimle isimlerini gizli tutmak kaydıyla paylaştılar” ifadelerini kullandı.

“EĞER BU TİP KAYGILARI VARSA BAKAN BEY BİZZAT BENİ ARASIN SAYIN BAŞKAN”

“İşte size İmamoğlu’nun tehdit iddiası ile ilgili adım adım yaşananlar…” diyen Alçı şöyle devam etti:

“Bilindiği gibi Beşiktaş-Başakşehir maçının öncesinde cuma akşamı sosyal medyada, özellikle de bir semtimizde ciddi bir hareketlilik yaşandı. Son derece nahoş ve sosyal kutuplaşmayı azdıracak küfürlü-hakaretli görüntüler ortaya çıktı.

Hem bu görüntüler hem de polis istihbarat birimlerinin geçtiğimiz haftasonuna dair raporları sebebiyle İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Fenerbahçe-Galatasaray maçı öncesi Ali Koç’u aramış.

İçişleri Bakanı olarak, kamu güvenliğinin yanısıra spor güvenliğinden de sorumlu olduğunu ifade ederek İmamoğlu’nun maça gelmesinin yaratabileceği riskleri hatırlatmış.

Ardından da Koç’a, ‘Kendisini bu riskler konusunda uyarın bence’ diye eklemiş.

Çok farklı kaynaklardan teyit ettirdiğim diğer bir bilgi, Ali Koç’un Bakan Soylu’ya ‘Ben Sayın İmamoğlu’nu bir gün önce Can Bartu’nun cenazesinde bu yönde uyardım ancak yine de maça geleceğini söyledi. İzin verirseniz bir de sizin aradığınızı ifade edeyim. Böylesi daha etkili olur’ dediği yönünde.

Bunun üzerine Soylu, Koç’a ‘Elbette iletebilirsiniz’ yanıtını vermiş ve Ali Koç, Ekrem İmamoğlu’nu arayarak bu görüşmeyi aktarmış.

Ekrem İmamoğlu’nun Ali Koç’a yanıtı ‘Eğer bu tip kaygıları varsa Bakan Bey bizzat beni arasın Sayın Başkan’ olmuş.”

“FİKRET ORMAN’I ARAMAMIŞ”

Nagehan Alçı, “Beşiktaş cephesine gelince… BJK yetkililerinin bana ulaşarak anlattıkları şu: Maçın öncesinde hiçbir şekilde Süleyman Soylu, Beşiktaş Başkanı Fikret Orman’ı aramamış ve Ali Koç’a ifade ettiği türden bir uyarı yapmamış” diyerek Beşiktaş cephesinde yaşananları şöyle anlattı:

“Yani İmamoğlu’nun Beşiktaş-Başakşehir maçına gelmemesini en ufak ima eden bir temas olmamış.

Maçın ertesi günü, yani pazar sabahı Süleyman Soylu, Fikret Orman’ı arayıp, siyasetin stadyumlara girmesinden duyduğu üzüntüyü ve kaygıyı dile getirmiş.

Bunun devamında olası risklere dikkat çekmiş. Ancak Beşiktaş yönetimine göre bu konuşma son derece nazik ve samimi bir havada gerçekleşmiş.

‘Asla bir tehdit söz konusu değil. Zaten telefon maçtan sonra geldi. Maçın ertesi günü neyin tehdidi olabilir?’ diye konuşuyor Beşiktaş yöneticileri.

Sonuç olarak yaşananlar bundan ibaret. Elbette yorumunu herkes kendine göre yapabilir…”

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ