Suriye'den yeni açıklama: Hava savunmamız Türkiye’ye karşı hazır

Gündem 25 Ocak 2018 13:37
Videoyu Aç Suriye'den yeni açıklama: Hava savunmamız Türkiye’ye karşı hazır
A
a

Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal Mikdat, Türkiye’nin Afrin’e yönelik olarak başlattığı...

Suriye'de BBC muhabirine konuşan  Mikdat, “Türkiye’nin işgali, Suriye’nin egemenliğinin açıktan ihlali, egemenliğine karşı bir saldırıdır” dedi. Muhabirin “Rusya’nın harekata yeşil ışık yaktığı belirtiliyor” demesi üzerine Mikdat şöyle konuştu: “Bilmiyorum. Rusların ne düşündüğünü biliyoruz. Rusya’nın Suriye adına hareket edebileceğini ya da Suriye’de şimdiye kadar savunduğu prensiplere karşı hareket edebileceğini düşünmüyorum. Dolayısıyla bu, Türkiye’nin Suriye egemenliğine karşı bir saldırganlığı ve Suriye’nin böylesi bir saldırıya karşı her tür cevabı vermeye hakkı var.”

'SURİYE'NİN KENDİNİ KORUMAYA HAKKI VARDIR'
“Buna askeri olarak karşılık verecek misiniz?” diye ısrarla sorulması üzerine Mikdat şu yanıtı verdi: “Bu saldırıyı kınadık ve buna göre hareket edeceğiz. Özellikle herhangi bir eylemden bahsetmeyeceğim ancak Suriye’nin kendini korumaya hakkı vardır. Tekrar tekrar söyledik, Türk rejiminin saldırılarına yanıt vermek için mümkün olan her aracı kullanacağız.”

Mikdat, “Bu, uçakları düşürmeyi de kapsıyor mu?” sorusuna ise, “Bunu çok açık olarak söyledik. Hava savunma sistemlerimiz hazır” karşılığını verdi.

Mikdat, ABD’nin Suriye topraklarından kısa vaadade çekilmeyeceği yönündeki tavrını da, “Başka bir yıkıcı hata” olarak tanımladı.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ