Suriyeliler de Erdoğan'ı aldattı: 'Akşener' dediler!

Gündem 26 Mayıs 2018 16:29
Videoyu Aç Suriyeliler de Erdoğan'ı aldattı: 'Akşener' dediler!
A
a

Suriyeliler de Erdoğan'ı aldattı: 'Akşener' dediler!...İşte ayrıntılar;

DW'nin 24 Haziran seçimleri için hazırladığı haberde, Türk vatandaşlığına kabul edilen Suriyelilerin 'Kime oy vereceği' sorusunun yanıtı arandı. DW'nin konuştuğu Suriyelilerden birisinin "Ülkemdeki karmaşada mevcut iktidarın da payı var" yorumu dikkat çekti.
İşte DW’nin haberinden öne çıkan detaylar…

Ahmad Basha, yeni seçmenlerden biri… 27 yaşındaki Basha, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığını altı ay önce almış. Suriye’den ise dört sene önce Türkiye’ye göç etmek zorunda kalmış. Haziran seçimlerinde kime oy vereceğini sorduğumda duraksamadan, “Erdoğan” diyor. AKP dışındaki diğer siyasi partilerin Suriyeli mültecilerden hoşlanmadığı görüşünde. Türkiye’deki Suriyelilerin seçimden beklentisinin ne olduğu konusunda ise, “Bütün Suriyelilerin tek beklentisi Erdoğan’ın kazanması” yorumunu yapıyor.

Şam’dan kaçarak Lübnan üzerinden Türkiye’ye sığınan 22 yaşındaki üniversite öğrencisi Asmaa ise hangi partiye oy vereceğine henüz karar verememiş. İstanbul Üniversitesi'nde okuyan genç kadın, altı senedir İstanbul'da yaşıyor. İYİ Parti için “Onlara sırf ne yapacaklarını görmek için bir şans vermeye değeceğini düşünüyorum” diyor. Asmaa, Türkiye’de siyasi açıdan yeteri kadar temsil edilmediğini düşünüyor ve aslında hiçbir siyasi partinin de ideolojisine yakın olduğu görüşünde değil. “Suriyelilerin Erdoğan’a oy vereceğinin konuşulduğunu duyuyorum ve bu beni biraz hayal kırıklığına uğratıyor. Oy vereceklere ülkemizdeki karmaşık durumda mevcut iktidarın da payının olduğunu anlatasım var” diyor.

Türkiye’de yaşayan Suriyelilerin siyasi yaşama katılımının kolay olmadığını düşünen Asmaa, kendi ülkelerinde seçim konusunda demokratik bir deneyime sahip olmadıklarını dile getirerek, “Bu açıdan Suriyelilerin siyasete aktif katılımlarını görmek ilginç olacak” diye konuşuyor.

“MİLLİYETÇİ OLMASA AKŞENER’E OY VERİRİM”

İstanbul’da yaşayan ve bir ay önce Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına geçen Hasan da Şam’dan gelmiş. Vatandaşlık başvurusunu yaklaşık bir sene önce yapmış. 2012 yılından beri İstanbul'da yaşayan genç adama göre Suriyelilerin seçimden kendi paylarına pek bir beklentileri yok. “Ancak Suriyelilere verdiği destek nedeniyle daha çok AKP’nin kazanmasını istiyorlar” diyor. Diğer siyasi partilerin ise Suriyelileri evlerine göndermekle tehdit ettiklerini de ayrıca ekliyor.

26 yaşındaki Hasan, içine sinerek oy vereceği bir cumhurbaşkanı adayı olmadığını söylüyor. Kendisi henüz karar vermemiş. Fakat gülerek, “Milliyetçi olmasa Meral Akşener’e oy verebilirdim çünkü bir feministim” diyor.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

Hangi futbol kulübünü destekliyorsunuz?

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR