Taraflar netleşiyor! Erdoğan tarafını belirledi mi? ABD'mi, K.Kore mi?

Gündem 11 Ağustos 2017 22:09
Videoyu Aç Taraflar netleşiyor! Erdoğan tarafını belirledi mi? ABD'mi, K.Kore mi?
A
a

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD ile Kuzey Kore arasında yaşanan gerilimi değerlendirdi...

Cuma namazı çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, Kuzey Kore-ABD arasında yaşanan gerilime ilişkin olarak "Şu anda dünyada yaklaşık 16 ülke nükleer silahlanmada ciddi bir boyuta ulaşmış durumda. Bunların içerisinde 3 ülke var ki bunların şu anki nükleer silahlanmada ciddi bir gücü var. Temenni ederiz ki bu Amerika-Kuzey Kore arasındaki bu tehditler adeta bir vuruşmaya dönüşmez ve bu, dünyada sadece ikisi arasında kalmayabilir. Daha farklı bir tehdit sürecini de başlatabilir. Burada bir politik neticeye dönüşmek suretiyle noktalanır diye temenni ediyorum" ifadelerini kullandı.

Öte yandan diğer ülkelerde taraflarını açık açık belirtti;

Çin'in, Kuzey Kore ile ABD arasındaki gerilimde, ilk saldıranın Pyongyang olması durumunda "tarafsız" kalacağı diğer durumlarda ise "Kuzey Kore'de rejim değişikliğine izin vermeyeceği" söylendi

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD ile Kuzey Kore arasında sıcak çatışma ihtimalinin son derece yükseldiğine dikkat çekti.

Yeni Zelanda Başbakanı English, Kuzey Kore-ABD arasındaki gerginliğin savaşa dönüşmesi halinde "askeri müdahaleye katkı sağlayabiliriz" dedi

AVUSTRALYA'NIN KARARINI İZLEYECEKLER

Bakan Brownlee, "Avustralya bizim tek resmi müttefikimiz ve durum silahlı çatışmaya dönüşürse o zaman seçeneklerimizi değerlendiririz" dedi.

ANZUS ANLAŞMASI VAR

Avustralya, Yeni Zelanda ve ABD arasında 1951 yılında imzalanan ANZUS Güvenlik Anlaşması, söz konusu ülkelerin Büyük Okyanus bölgesinde herhangi bir saldırıya uğramaları halinde birbirlerine yardım etmelerini öngörüyor.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ