Tarihi buluşma gerçekleşti: S-400 aldılar!

Dünya 5 Ekim 2017 17:52
Videoyu Aç Tarihi buluşma gerçekleşti: S-400 aldılar!
A
a

Suudi Arabistan Kralı Selman Moskova'da Rusya lideri Putin ile bir araya geldi. Salman Rusya'ya giden ilk Suudi kral oldu.

Suudi Kral Selman bin Abdülaziz, Rusya'ya yaptığı ziyaret ile Suudi Arabistan tarihinin Rusya'ya resmi ziyaret gerçekleştiren kralı oldu. Moskova'ya adeta çıkartma yapan Kral Selman, Rus lider Vladimir Putin ile başkentte bulunan Kremlin Sarayı'nda görüştü.

Tarihi buluşmayı basın ordusu takip ederken iki lider saray girişinde basın mensuplarına poz verdi, ardından kapalı kapılar ardından görüşme başladı.

GÜNDEMİN ANA MADDESİ: İRAN NÜKLEER KRİZİ
Ziyaret, Suriye krizi ve İran'ın nükleer programına ilişkin anlaşmazlıkların sürdüğü bir döneme denk gelirken, Kremlin'deki en önemli gündem maddesi de bu konu olacak.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, bir süre önce yaptığı açıklamada, Suriyeli muhalif grupların bir araya getirilmesine yönelik Suudi Arabistan tarafından yürütülen süreci desteklemeye kararlı olduklarını ifade etmişti. Ayrıca petrol konusunda da bir takım görüşmelerin yapılması beklenirken iki ülke, petrol fiyatlarının dengelenmesi için OPEC ve OPEC dışı ülkeler nezdinde yürütülen çalışmalarda da iş birliğine devam edecek.

KRAL'IN ALTIN MERDİVENİ BOZULDU
Öte yandan dün gece Rusya'ya iniş yapan Kral Selman'ın uçağının yürüyen altın merdivenlerinde Vnukovo Havalimanı’nda arıza yaşandı. Kral'ın uçaktan ineceği sırada merdiven aniden durunca Kral'ın arkasında bulunan protokol, Selman'ı bir kaza yaşamaması için tutmaya çalıştı.

Merdivenin bozulması ile ilginç görüntüler ortaya çıktı. Kral merdivenin yeniden çalışması için bir süre bekledi, ancak hareket etmeyince kendisi inmek zorunda kaldı. Karşılama komitesindeki askerlerin kendi aralarındaki gülüşmeleri de kameraya yakalandı.

'S-400'DE ANLAŞMA SAĞLANDI'
Al Arabiya, Suudi Arabistan ile Rusya'nın S-400 alımı konusunda anlaştığını duyurdu.
Suudi sermayesiyle kurulan Dubai merkezli Al Arabiya haberkanalı, Suudi Arabistan Kralı Salman'ın Moskova ziyareti sırasında iki ülke arasında S-400 hava savunma sistemi alımı için mutabakat zaptı imzalandığını duyurdu.

 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ