Tarikat şeyhi istismar edeceği çocukları zikir sırasında seçiyordu

Gündem 20 Kasım 2018 17:43
Videoyu Aç Tarikat şeyhi istismar edeceği çocukları zikir sırasında seçiyordu
A
a

Tarikat şeyhinin istismarına uğradığını söyleyen genç: Taciz edeceği kişileri zikir sırasında seçiyordu

Konya'da 5 erkeğe istismarda bulunduğu iddiasıyla tutuklanan tarikat şeyhi S.I. tarafından istismara uğradığını söyleyen 19 yaşındaki T.M. adlı genç, sanığın taciz edeceği kişileri zikir sırasında ve özellikle gençlerden seçtiğini ileri sürdü.

Başbakanlık İletişim Merkezi'ne bu yılın başlarında şikayette bulunan bir kişi, sohbetlerine katıldığı kendisini 'sözde halife' diye tanıtan tarikat şeyhinin erkeklere cinsel istismarda bulunduğunu ileri sürdü. Gözaltına alınan S.I., 2008 ve 2017 yılları arasında 17-22 yaşlarındaki 5 erkeğe cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla tutuklandı.

70 yıla kadar hapsi istenen S.I.'nın yargılanmasına 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edildi. Bazı mağdurlara birden fazla cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla sanık hakkında talep edilen cezanın da suç oranına göre artırılması talep edildi.

Bu arada Konya'da yaşayan T.M. adlı genç, polis merkezine giderek S.I.'nın kendisine de istismarda bulunduğu iddiasıyla şikayetçi oldu. T.M.'nin şikayeti de aynı dosyayla birleşti.

DHA'nın aktardığı habere göre, 17 yaşındayken sohbetlere gitmeye başladığını belirten T.M., bu sırada sahte şeyh S.I.'nın kendisine cinsel istismarda bulunduğunu ileri sürdü. S.I.'nın kendisini iş yerine  çağırdığını söyleyen T.M., sanığın arkadaşına da istismarda bulunduğunu iddia etti.

'GÖZLERİYLE HİPNOZ EDİYORDU'

Ailesinin sohbetlere gitmesini istemediğini, sanıkla ilgili çıkan haberlerin ardından şikayetçi olduğunu belirten T.M., "Ağustos ayında haberler çıkınca aileme bir şey diyemedim. Haberlerde görünce kendime güvenim geldi ve şikayetçi oldum. İş yerinin üst katında bunun küçük bir odası. O oda gizli ve perdeli, her şeyini orada yapardı. Ben korkup gitmedim" diye konuştu.

S.I.'nın karşısındaki kişiyi gözleriyle hipnoz ettiğini ileri süren T.M., ''Karşısındakini gözleriyle hipnoz ediyordu. Onu vakfa şikayet etmiştim. Şikayet ettiğim için bana kinlendi. Şikayetin ardından dergâhtakiler bana kızdı ve inanmadı. Gitmek istemiyordum ama beni hipnoz ettiği için dükkanına gidiyordum. 17 yaşında başladım. 18 yaşında bıraktım" dedi.

Sanık S.I.'nın taciz edeceği kişiyi zikirde seçtiğini iddia eden T.M., "Taciz edeceği kişileri zikirde seçiyordu. Özellikle gençlerden seçiyordu. Anne babası ölmüş ya da ayrılmış gençleri seçiyordu" ifadelerini kullandı.

T.M., S.I.'nın sözde mürit kazanmak için zaman zaman toplumsal alanlarda zikir çektirdiğini ileri sürdü. T.M., "Toplumsal yerlerde bilerek zikir yapıyorlar. Dergâhtaki gençler lisedeki gençleri dergâha çağırıyordu. Bu gençlerin başına birçok şey geliyordu. Orada zikir değil, oyun oynuyorduk" dedi.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ