Trump ''İran'da değişim zamanı'' dedi! Efsane komutanı ölümle tehdit..

Dünya 1 Ocak 2018 17:44
Videoyu Aç Trump ''İran'da değişim zamanı'' dedi! Efsane komutanı ölümle tehdit..
A
a

Trump hem İran'ı hem de efsane komutan Kasım Süleymani'yi tehdit etti!

TRUMP: İRAN'DA DEĞİŞİMİN ZAMANI

Trump, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "İran Obama yönetiminin kendileriyle yaptığı berbat anlaşmaya rağmen her seviyede başarısız oluyor. Mükemmel İran halkı yıllardır baskı altında bulunuyor. (Onlar) yiyecek ve özgürlüğe açlar. İnsan haklarıyla birlikte, İran'ın varlığı yağmalanıyor. Değişimin zamanı" ifadesini kullandı.

ABD VE İSRAİL, İRANLI GENERALİ ÖLDÜRECEK

İran yönetiminden yapılan açıklamada ABD'nin protestolara destek verdiği ve ülkeyi karıştırmak istedikleri belirtildi.

İran'da protestolar devam ederken, ABD ve İsrail'in, Tümgeneral Kasım Süleymani'ye suikast planı yaptığı yönünde bir haber İsrail'in Haaretz gazetesinde yayınlandı.

ANLAŞMAYA VARILDI

Kuveyt gazetesi El Ceride'nin rapolarını sayfalarına taşıyan Haaretz, Washington ve Tel Aviv'in Süleymani'ye suikast için anlaşmaya vardığını yazdı.

Suikast planı haberi zamanlama olarak manidar olmasıyla dikkat çekiyor. İran'da bir haftadır hükümet karşıtı gösterilerin devam ettiği bir süreçte yayınlandı.

İRAN'IN GÖLGE KOMUTANI: SÜLEYMANİ

İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney'e yakınlığıyla bilinen Tümgeneral Kasım Süleymani, İran'ın yurt dışı operasyonlardaki "gölge komutanı" olarak tanınıyor.
 

KÜRTLER POLİSLE KAVGA EDİYOR

Protestoları yakından izleyen İsrail basını, gösterilere İranlı Kürtlerin yoğun biçimde katıldıklarını yazdı.

Jerusalem Post Gazetesi, İran’da eylemlerin başladığı 28 Aralık’tan bu yana Kürtlerin sokaklarda rejimi protesto eden diğer İranlılara katıldığını belirttikten sonra şöyle devam etti:

“İran’daki binlerce Kürt, son birkaç günde protesto eyleminde bulunarak güvenlik güçleriyle çatışıyor. Hafta sonunda birçok Kürt kasaba ve kentinden gelen video görüntüleri, protestocuların sokaklarda polisle kavga ettiklerini gösteriyor” dedi.

Kürtlerin İran’ın nüfusunun yüzde 10’u civarında oluşturduğunu ve “etnik, siyasi ve ekonomik baskınlardan yakındıklarını” kaydeden gazete, “sık sık PKK’ın uzantısı olarak niteleniyor" dediği PJAK dahil üç Kürt partisinin "Kürtleri gösterilere katılmaya çağırdığına” dikkat çekti.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

Hangi futbol kulübünü destekliyorsunuz?

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR