Trump Tillerson'ı kovdu: Yerine gelen isim Türk ve İran düşmanı!

Dünya 13 Mart 2018 17:04
Videoyu Aç Trump Tillerson'ı kovdu: Yerine gelen isim Türk ve İran düşmanı!
A
a

Donald Trump Tillerson'ı kovdu: Yerine gelen isim Türk ve İran düşmanı...

Bir süredir ABD Başkanı Donald Trump ile sürtüşme yaşayan Dışişleri Bakanı Rex Tillerson görevinden alındı. Flaş gelişme sonrasında Tillerson'ın yerine CIA Direktörü Mike Pompeo'nun adını gündeme getirdiği açıklandı. Trump, dışişleri bakanlığı koltuğu için Pompeo'yu aday göstereceğini duyurdu.

ABD’de Başkan Donald Trump, işadamı kökenli Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’u görevden alıp, yerine CIA Başkanı Mike Pompeo’yu getirdi. Pompeo, İran’a karşı açık cephe alan, Türkiye’deki mevcut yönetimi de “İran’la bir tutan” bir isim.
 

İRAN NÜKLEER ANLAŞMASINA KARŞI

Pompeo, Kansas'tan vekil seçildiği ABD Kongresi’nde de İran'la yapılan nükleer anlaşmaya en çok karşı çıkan isimler arasında yer almıştı. Pompeo'nun bir diğer ses getiren çıkışı ise, “İslam adına” hareket ettiklerini iddia eden teröristlere karşı, Müslüman din adamlarını eleştirmesi olmuştu. Guantanamo konusunda da tüm dünyanın eleştirilerine kulak kapatan Pompeo, işkencelerle anılan bu hapishanenin açık kalması gerektiğini savunup, orada açlık grevi yapan mahkumlar için de “bana kilo almış gibi geldiler” demişti. Pompeo'nun bir başka çok tartışılan görüşü ise, ABD'nin gizli belgelerini sızdıran Snowden konusunda olmuştu. Pompoe, Snowden'in “idam edilmesi gerektiğine inandığını” söylemişti.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ