Türk uydusu yayınında Türk illeri 'Kürdistan'da

Gündem 4 Ağustos 2017 13:24
Videoyu Aç Türk uydusu yayınında Türk illeri 'Kürdistan'da
A
a

Türk uydusundan yayın yapan ‘Rudaw TV’de Türkiye’nin Doğu ve Güneydoğu illeri 'Kürdistan' içinde gösteriliyor, 'Bağımsız Kürdistan' propagandası yapılıyor

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin bağımsızlık için 25 Eylül’de yapacağını duyurduğu halk oylaması yaklaştıkça bölgede kampanya da hızlandı. Bölgede yayın yapan televizyon ve gazetelerde bağımsızlığı destekleyen yayınlar ve yazılar arttı. Özellikle Barzani’ye yakınlığı ile bilinen ve Türk uydusu üzerinden yayın yapan “Rudaw TV”nin yayınları dikkat çekiyor. “Rudaw TV”de yapılan propaganda ilanlarında Türkiye’nin doğu ve güneydoğusu "Kürdistan" sınırları içinde gösteriliyor.

EGEMENLİK HAKLARIMIZA SALDIRI

CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen “Rudaw TV”de yapılan yayınlara ve yayınlanan “Kürdistan haritası”na sert tepki gösterdi. 25 Eylül’de yapılacak bağımsızlık referandumunu, “Bağımsızlık Referandumu egemenlik haklarımıza saldırıdır” şeklinde değerlendiren Peşken, Bu televizyonun Türk uydusu üzerinden yayın yapmasının da kabul edilemez olduğunu söyledi.

Irak’ın kuzeyinde düzenlenmesi planlanan ‘Bağımsızlık Referandumunun’ Irak’ın ve Türkiye’nin toprak bütünlüğü için tehlike oluşturduğunu belirten Pekşen, referandum afişlerinde Türkiye’nin Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki bazı illerimizin "sözde Kürdistan" sınırları içinde gösterildiğini, egemenliğimize yönelik böyle bir tehdit karşısında hükümetin gerekli önlemleri almadığını bildirdi. Barzani yönetiminin Birleşmiş Milletlere referandum için bir harita sunduğunu kaydeden Pekşen, uzun vadeli bir hesap yapıldığını, Türkiye topraklarının da işin içine katıldığını vurguladı.
 

NEDEN SESSİZ KALIYORSUNUZ?

Barzani’nin “Bağımsızlık Referandumu” ile ilgili olarak Başbakan Binali Yıldırım tarafından yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na bir de soru önergesi veren Pekşen, Mesut Barzani’ye yakınlığı ile bilinen ‘Rudaw TV’ adlı kanalda yayınlanan propaganda afişlerinde Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki bazı illerinin de yer almasına AKP Hükümeti'nin neden sessiz kaldığını sordu. Sözkonusu televizyon kanalının bir Türk uydusu üzerinden yayın yaptığını da hatırlatan Pekşen, “Türk uydusu üzerinden Bağımsız Kürdistan propagandası yapılması ve Türk topraklarının sözde Kürdistan sınırları içinde gösterilmesi acı vericidir. Hükümetin buna göz yumması daha da acıdır” dedi.

HARİTAYI SORDU

Pekşen, Başbakan Yıldırım’dan şu sorulara yanıt istedi:

“Egemenlik haklarımıza yönelik bu ağır saldırı karşısında Irak’ın kuzeyinde yapılacak bir referandumda Türkiye Cumhuriyeti topraklarının söz konusu edilmesi karşısında ne gibi tedbirler alınmıştır? ‘Bağımsızlık Referandumu’ hangi ülke için yapılmaktadır. Bu referandum Irak’ın kuzeyinde mi, Türkiye'de mi ya da iki ülkede birlikte mi yapılmaktadır. Bu referandum Irak’ın kuzeyinde yapılmaktaysa Türkiye Cumhuriyeti’nin bazı illeri neden bu harita içinde yer almaktadır ve Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti neden bu duruma sessiz kalmaktadır? Ankara ve İstanbul havaalanlarında "sözde Kürdistan bayrağının" asılması egemenlik haklarımıza yönelik böyle bir saldırıya zemin oluşturmuş mudur? Anayasamızın 3. maddesi ‘Devletin Bölünmez Bütünlüğü’ başlığını taşımaktadır. İşgal edilen adalarımız ya da ülke topraklarımızın bir bölümünün Irak’ın kuzeyinde yapılacak bir referandumun sınırları içinde gösterilmesi sizin için ne anlam ifade ediyor?”

RUDAW TV’DEN TURKSAT DUYURUSU

Rudav’dan 6.10.2016 tarihinde yapılan duyuruda kanalın frekansları verilerek şöyle denilmişti: “Daha önce sadece NileSat uydusunda HD kalitede yayın yapan Rudaw TV, bugünden itibaren Türksat ve HotBird uydularından da HD yayına geçti. Rudaw TV'yi HD kalitede izleyebilmek için uydu alıcı cihazından eski frekanslarla yeniden arama yapılması gerekiyor."

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ