Türkiye'nin en zengini Saray'dan çıktı!

Ekonomi 2 Mart 2019 14:05
Videoyu Aç Türkiye'nin en zengini Saray'dan çıktı!
A
a

Türkiye’nin en zengini belli oldu: Saray’ın müteahhidi: Erman Ilıcak oldu.

Forbes’un 'En Zengin 100 Türk' listesinde ilk sırayı Saray’ın müteahhidi Erman Ilıcak aldı.

Bu yıl “En Zengin 100 Türk” listesinde ilk sırayı Rönesans Holding’in sahibi Erman Ilıcak aldı. Geçen yıl 4 milyar dolarlık servetiyle ikinci sırada yer alan Ilıcak, 3.8 milyar dolarlık servetiyle ilk sıraya yükseldi. Ilıcak, Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı Sarayı binasının müteahhidi olarak da biliniyor. 2018’de 4.8 milyar dolarlık servetiyle zirvede yer alan Murat Ülker ise 3.7 milyar dolarlık servetiyle ikinci sıraya geriledi. Üçüncülüğü 2.1 milyar dolarlık servetleriyle Hüsnü Özyeğin ve Osman Kibar paylaştı.

SERVET ERİDİ

Forbes Türkiye tarafından hazırlanan listede, 119 kişiden 101’inin servetinin geçen yıla göre azaldığı görüldü. TL’deki büyük değer kaybı ve Türkiye varlıklarının fiyatlarındaki gerileme, listedeki zenginlerin toplam servetlerinin 2018’e göre 21.5 milyar dolar azalmasına neden oldu. 2018’de 121.4 milyar dolar olan toplam servet, bu yıl 99.9 milyar dolara geriledi. Geçen yıl 40’a ulaşan milyarder sayısı ise 11 kişi azalarak 29 olarak kayda geçti.

KOÇ AİLESİNİN GENÇLERİ TARİHE GEÇTİ

Bu yıl 11 isim listede ilk kez yer alırken daha önceki yıllarda listeden düşen üç isimse bu yıl geri döndü. Toplam servetten 6.1 milyar dolar pay alan bu isimler arasında geçen yıl hayatını kaybeden Şarık Tara ve Erdoğan Demirören’in vârisleri ile 2016’da hayatını kaybeden Mustafa Koç’un iki kızı da yer alıyor.
Mustafa Koç’un kızları 22 yaşındaki Esra Koç ve 18 yaşındaki Aylin Koç, Koç Grubu şirketlerinde hissedar olan dördüncü kuşaktan ilk üyeler oldu. Koç kardeşler aynı zamanda Forbes 100 tarihinin en genç isimleri olarak kayıtlara geçerken, iki isim de 400’er milyon dolarlık servetleriyle listeye 100. sıradan girdi.

ERMAN ILICAK NE DEMİİŞTİ?

Türkiye'nin yeni en zengini olan Erman Ilıcak, Saray’ın maliyetine yönelik eleştirilere ilişkin şunları söylemişti:

“Maliyet konusunda biz TOKİ’nin taşeronuyuz, maliyet vermeye yetkim yok. Saray inanın 1000 odalı değil. Kaç odalı olduğunu bilmiyorum. 450 bin metrekarelik büyüklüğü var. Yanlış bir iş olmadı. Cumhurbaşkanlığı Sarayı Türkiye’ye yaptığım ilk ve tek proje oldu. Sarayda kullanılan malzemelerin tamamına yakını yerlidir. Yerli malzemelerin kullanılması için büyük gayret sarf ettik. Çok az malzeme yurtdışından getirilmiştir ama projenin tamamında Türk mimarlar, mühendisler ve işçiler çalıştı. Bu saray Anıtkabir gibi Meclis gibi çocuklarımıza bir mirastır. Bizim için büyük onur, şeref ve gurur kaynağıdır. Çalışan tüm arkadaşlar da bunu gururla anlatıyorlar. Çocuklarımıza bırakacağımız bir mirastır.”

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ