Türkiye'yi bekleyen zor karar: İran mı, ABD mi?

Gündem 30 Haziran 2018 13:50
Videoyu Aç Türkiye'yi bekleyen zor karar: İran mı, ABD mi?
A
a

Denge politikası sona ermek üzere; Türkiye'yi bekleyen zor karar: İran mı, ABD mi?

Nejat Eslen, Türkiye'nin İran'a karşı cephede yer alıp almamasının verilecek önemli kararlardan birisi olacağını söyledi.

Türkiye, seçimlerin ardından ağır dış politika ve jeopolitik tercihlerle karşı karşıya kaldı. Ortamın çok karmaşık ve sürecin çok dinamik olduğunu söyleyen Emekli Tuğgeneral Nejat Eslen, Türkiye'nin en zor seçeneğinin tarafını belirlemek olduğunu ifade etti.

Eslen, "Tarafını belirlerken de kendi güvenliğine öncelik vermeli. NATO ve batı ABD Türkiye'nin siyasi ve toprak bütünlüğünü garanti ediyor diye şimdiye kadar herhangi bir deklarasyonda bulunmadı. Türkiye'nin bu konudaki kuşkuları aşikâr. Bu zor süreçte Türkiye batıdan yana taraf olacaksa batıdan deklarasyon yayınlama isteğine ilişkin hakkı var. Seçimlerle değişen bir şey yok, Türkiye zor bir süreçten geçiyor, denge politikaları sürdürmesi mümkün görünmemektedir" dedi.

AKP'nin seçime gitmesinde üç önemli faktörün olduğunu dile getiren Eslen, bu faktörlerin aynı zamanda seçim sonrası dönemde, Türkiye'nin takınacağı tutumu da belirleyeceğini kaydetti. Eslen şunları anlattı:

"Birincisi Türkiye'nin yaşadığı finansal kriz. Kısa sürede ödenmesi gereken dış borçlar ve faizleri, bunun için sıcak paraya ve kaynaklara olan ihtiyaç. İkincisi Suriye meselesi. Suriye'de ABD'nin desteklediği 60 bin kişilik PKK-PYD gücü. ABD'nin Fırat'ın doğusunda PKK-PYD adı ne olursa olsun bir devlet kurma gayreti İsrail ile beraber. Buna karşı radikal karar alma mecburiyeti.

Üçüncüsü ise Ortadoğu ile ilgili. BOP'un ve daha sonra onun yerine ikame edilen Arap Baharının asıl amacı bölgede İsrail'e tehdit olabilecek ülkelerin alt yapısını çökertmek, büyük çapta kayıp verdirmek, bu bölgeleri istikrarsızlaştırmak ve daha sonra İsrail'e tehdit olamayacak şekilde küçük parçalara ayırmak."

"TÜRKİYE RADİKAL KARARIN EŞİĞİNDE"

Bu proje kapsamında önce İran sonra da Türkiye olduğunu aktaran Eslen, İran'a karşı cephede yer alıp almamasının da Türkiye'nin vereceği önemli kararlardan birisi olduğuna vurgu yaptı. Eslen, "İran'a karşı cephede yer alıp almama konusunda radikal bir karar alma gereği var.

Bu da seçimleri etkileyen bir faktör. AKP bu seçimlerden sonra çoğunlukla TBMM'de yerini alacak, Cumhurbaşkanı Erdoğan alacak. Bu faktörler Türkiye'nin ana gündem maddelerini oluşturmaya devam edecek. Türkiye finansal destek bulması gerekiyor. Bu desteği batıdan bulmaya kalkarsa Fırat'ın doğusunda ABD ve İsrail'in istediği gibi bir karar verecek, İran'a karşı cephede yer almak durumunda. Türkiye böyle bir radikal kararlara gidebilir" diye konuştu.

"BU SÜREÇ DENGE POLİTİKALARI İLE YÜRÜMEZ"

Finansal desteğe yeni bir kaynak olup olmadığına ilişkin alternatiflerin üzerinde durulması gerektiğini de belirten Eslen, "Dünyada para Çin'in kurduğu alt yapı bankasının kredilerini biz Konya'da doğal gaz depolama alt yapısının amacıyla kullanmaya başladık bile. Her zaman coğrafya önemli, jeopolitik tercihler önemli faktör. Ortadoğu'nun ve Türkiye'nin yaşadığı süreç zor. Suriye'de şartlar ABD'nin istediği gibi gelişir ve Türkiye'de ABD ile işbirliği yapacak olursa o zaman Astana sürecinin hiçbir anlamı kalmaz" şeklinde konuştu.

Türkiye İran'a karşı kurulmakta olan cephenin yanında yer alırsa yine Atlantik cephesine sıkı bağlarla bağlanmış olacağını bildiren Eslen sözlerini şöyle tamamladı:

"Bu süreci hem Rusya ile hem İran, hem, ABD, hem İsrail ile iyi ilişkiler içinde götürüp denge politikalarını sürdürmek bazılarına göre çözüm olsa bile mümkün değil. Ortam çok karmaşık ve süreç çok dinamik. Türkiye'nin en zor seçeneği tarafını belirlemek olmalıdır. Tarafını belirlerken de kendi güvenliğine öncelik vermeli. NATO ve batı ABD Türkiye'nin siyasi ve toprak bütünlüğünü garanti ediyor diye şimdiye kadar herhangi bir deklarasyonda bulunmadı. Türkiye'nin bu konudaki kuşkuları aşikâr. Bu zor süreçte Türkiye batıdan yana taraf olacaksa batıdan deklarasyon yayınlama isteğine ilişkin hakkı var. Seçimlerle değişen bir şey yok, Türkiye zor bir süreçten geçiyor, denge politikaları sürdürmesi mümkün görünmemektedir."

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

Hangi futbol kulübünü destekliyorsunuz?

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR