Ukrayna Rusya'yı kaşıyor: 'Gel beni işgal et!'

Dünya 26 Kasım 2018 20:02
Videoyu Aç Ukrayna Rusya'yı kaşıyor: 'Gel beni işgal et!'
A
a

ABD güdümlü Ukrayna, sovyetlerden arta kalan silahlarla Rusya'yı kaşıyor: 'Gel beni işgal et!'

Ukrayna'ya ait gemilerin Rus karasularına girmesi nedeniyle yaşanan gerilim hakkında yazılı açıklama yapan Rusya Dışişleri Bakanlığı, şu değerlendirmeyi yaptı:

"Görünen o ki, tüm bu gelişmeler, dikkatleri Ukrayna'daki iç siyasi sorunlardan başka yöne çekme amacı taşıyor. Kiev yönetiminin sıkıyönetim ilan etme eğilimi, bunun kanıtı oldu. Mart 2019'daki devlet başkanlığı seçimleri göz önüne alındığında, bu yapılan son derece tiksindirici."

'YER VE BİÇİM AÇISINDAN TİTİZLİKLE PLANLANDI'

Kiev yönetimi ile Batılı sponsorlarını Azak Denizi ve Kerç Boğazı'nda suni şekilde histeri yaratmanın tehlikeli olduğu konusunda Rusya'nın birçok kez uyardığını belirten bakanlık, şu eleştiriyi getirdi:

"Gerek yer gerekse biçim açısından titizlikle planlanan bu provokasyonun bölgede yeni bir gerilimin kıvılcımını ateşleme ve Rusya'ya yönelik yaptırımların genişletilmesi için bahane oluşturma amacı taşıyor."

'CİDDİ SONUÇLARA GEBE'

"Ukrayna tarafını Azak Denizi ve Karadeniz'de Rusya ile çatışmayı körüklemek için ABD ve AB'yle koordinasyon içinde gerçekleştirilen bu provokasyonun ciddi sonuçlara gebe olduğu konusunda uyarmak isteriz" diye devam eden bakanlık, Rusya'nın egemenliğine ve güvenliğine yönelik her türlü tacizi sert şekilde engelleyeceklerinin altını çizdi.

UKRAYNA KAŞI(YOR)NIYOR
Harkov Kharkov Rus konsolosluğuna saldırı girişimi olduğu bilgileri gelirken, Ukrayna gizli servisi Rus ordusunun 1 hafta içinde Ukrayna'yı işgal amaçlı saldırıya geçebileceğine ilişkin bir raporu devlet başkanı proshenko ya sunduğu söyleniyor.

Öte yandan Ukrayna yedek askerleri göreve çağırırıken, ülke çapında ohal ilan ederek askerlerini batıdan doğuya yani Rusya sınırına kaydırdığını duyurdu.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ