Ülkücüler artık yeni bir partiyi tartışıyor

MHP 28 Nisan 2017 00:46
Videoyu Aç Ülkücüler artık yeni bir partiyi tartışıyor
A
a

MHP’den Başkan adayı olduktan sonra partiden ihraç edilen Meral Akşener’in yeni parti kuracağı iddiaları gündeme bomba gibi düştü. Meral Akşener yeni parti iddialarını yalanlasa da ülkücüler arasında yeni parti tartışmaları devam ediyor...

MHP’den Başkan adayı olduktan sonra partiden ihraç edilen Meral Akşener’in yeni parti kuracağı iddiaları gündeme bomba gibi düştü. Meral Akşener yeni parti iddialarını yalanlasa da ülkücüler arasında yeni parti tartışmaları devam ediyor.

16 Nisan Başkanlık referandumunda AKP ile saf tutan MHP yönetimi tabanından beklenen desteği bulamadı. MHP’den birçok önde gelen ismi “Hayır” çalışmalarına destek verdi ve MHP’nin tabanının yüzde 80’e yakınının “Hayır” oyu verdiği söylendi. MHP’nin referandumda eridiği yönündeki ifadeler, yeni parti tartışmasını da alevlendirdi. Odatv'nin edindiği bilgiye göre Meral Akşener de İstanbul'dan başlayarak referandum sürecinde "hayır" için çalışan ülkücülerle toplantı yapıyor. Onların siyasi haritaya ilişkin görüşlerini alıyor.

İşte Odatv'nin ülkücü medyadan derlediği parti görüşleri... 

“YENİ PARTİ ARAYIŞINDA OLAN ARKADAŞLARIN…”

Ülkü Ocakları eski Başkanı Suat Başaran, ülkücülerin sitesi gazete2023 adlı sitede, “Soru iki türlü sorulabilir: Türkiye’nin yeni bir partiye ihtiyacı var mıdır? Aynı ihtiyaç ülkücü-milliyetçiler için de geçerli midir? İlk sorunun cevabı açık şekilde ‘evet’tir… Merkez sağda kurulacak bir parti, ülkenin normalleşmesi ve demokrasinin geleceği açısından elzemdir…” diye yazdı. Başaran ikinci soruya ise, “İkinci sorunun cevabı ise ‘hayır’dır… Elbette bu ‘hayır’, fikir ve kadro karakteri ülkücü-milliyetçi olacak şekilde tasarlanmış parti içindir… MHP’den daha iyi milliyetçi ve daha iyi ülkücü olma iddiasıyla kurulacak bir parti, sadece MHP’ye zarar verir… MHP’nin oylarını böler… Ayrıca, daha evvelki örneklerde olduğu gibi, mevcut yapıdaki aksaklıkların yeni yapıya taşınmasından başka bir işlev görmez...” şeklinde yanıt verdi.

Başaran yazısının son bölümünde, “Yeni parti arayışında olan arkadaşların -gömlek çıkaracak karaktere sahip olmadıklarından- dört eğilimi birleştirecek, eski ANAP tarzı yapılanmada şansları olabilir…” diye yazdı.
 

MHP MİLLİYETÇİLERİN KONTROLÜNDEN ÇIKTI

Yeniçağ gazetesinin bir başka yazarı Batuhan Çolak ise bugünkü köşesinde, 16 Nisan referandumu sonrasında ülkücülerin yeni bir parti ile yola devam etmeleri gerektiğine dikkat çekerek şöyle yazdı:

Ülkücüler için, 16 Nisan seçimlerinden çıkan sonuç ne olursa olsun teşkilatlanma gerekliliği açıktı. Ancak son günlerde yeni parti ile ilgili Milliyetçi camiada kısır tartışmalar baş gösterdi. 'Davayı bölmeyin, acele hareket etmeyin, bizim MHP'den başka gideceğimiz yerimiz yok' gibi ifadeler kullanılarak, heyecan dalgası bastırılıyor. Burada unutulan en önemli nokta MHP'nin milliyetçilerin kontrolünden çıkmış olduğu gerçeğidir. Hukukun katledildiği, gayrihukuki kararların yıldırım hızıyla çıkarıldığı bir ortamda, AKP'nin kanatları altına girmiş MHP'de bir değişim mümkün olabilir mi?..İşte bu gerçekten yola çıkılarak; milliyetçilerin sürükleyici güç olduğu, farklı siyasi görüşlerden kişilerin de içinde yer alacağı, Türkiye'nin tamamına hitap eden siyasi bir hareketin acilen başlatılması gerekiyor.Tartışmaların "MHP'de kalarak bu işi çözelim, 2018'de kongrede seçime gideceğiz" gibi enerji tüketen, hamaset kokan ve sürekli aynı şahıs isimlerinin kullanıldığı cümlelerin ötesine taşınması gerekiyor.
KAYNAK:ODATV

 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ