Uygur liderinden PKK'ya destek!

Gündem 17 Ağustos 2020 21:32
Videoyu Aç Uygur liderinden PKK'ya destek!
A
a

Sözde Doğu Türkistan Sürgün Hükümeti Başkanı Salih Hudayar açıkça yazmış: Ortadoğu'da Kürtler Orta Asya'da Uygurlar...

Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesinde Kızılsu Kırgız Özerk ilinde 1993 yılında doğan Salih Hudayar, Haziran 2000'de ailesiyle siyasi bir mülteci olarak, demokrasiden bir haber olan ABD'ye kaçtı. Salih Hudayar, nasıl olduysa oraya parasız gitti, aniden ‘Doğu Türkistan Ulusal Uyanış Hareketi’ni kurdu ve o zamandan beri Uygur ayrılıkçı hareketi içerisinde ön plana çıkmaya başladı. Salih Hudayar, 11 Kasım 2019'da ise “Doğu Türkistan Sürgün Hükümeti”nin Başbakanı seçildiğini duyurdu.

AMERİKAN ASKERİ ÜNİVERSİTESİ’NDE EĞİTİLİYOR

‘Kukla Başbakan’, 2018'den bu yana Amerikan Askeri Üniversitesi aracılığıyla çevrimiçi “Ulusal Güvenlik Araştırmaları Yüksek Lisansı” yapıyor.

28 Mart 2018 tarihli Aydınlık’ta Salih Hudayar’ın “FETÖ’nün Uygur sabotajındaki oynadığı rol ayrıntılarıyla sergilenmişti.

HAYALİ AMERİKAN ASKERİ OLMAK

Salih Hudayar, ABD askeri olma hayaliyle büyüdü ve subay olma umuduyla Yedek Subay Eğitim Kolordu programına kaydoldu1. Bu program sonrasında Oklahoma Ordusu Ulusal Muhafızlarına katıldı ancak böbrek rahatsızlığı nedeniyle bu görevine son verildi. Ancak Salih Hudayar’ın Amerikan askeri olma aşkı bunla da bitmedi. Oklahoma Üniversitesi’nde Uluslararası Çalışmalar ve Siyaset Bilimi lisans eğitimine başlayan Salih Hudayar2, bitirme ödevi olarak "Orta Asya'dan Uygurlara: Amerikan Büyük Stratejisinin Geliştirilmesi" konusunu ele aldı3.

‘YÜKSEK AMERİKAN ÇIKARLARI İÇİN’

Söz konusu ödev, Uygurların ulusal özlemlerini değerlendirmenin Orta Asya, Asya Pasifik ve Avrasya’daki Amerikan Büyük Stratejisinin çıkarına olduğu teziyle başlıyor. Amerikan Büyük Stratejisinin dünyaya özgürlük getireceğini iddia eden Hudayar, ABD’nin Ortadoğu’da oynadığı role desteğini açıklıyor.

ORTADOĞU’DA KÜRTLERİ ORTA ASYA’DA UYGURLARI

En dikkat çekici ifadeler ise projenin sonuç kısmında yer alıyor. Sonuç başlığı altında “ABD, Orta Asya ve Asya-Pasifik'teki ABD çıkarlarını uzun vadede korumak için tıpkı Ortadoğu'daki Kürtler gibi Uygurları kullanabilir” yazıyor. Sözde Doğu Türkistan Sürgün Hükümeti’nin sözde başbakanı, Uygurları kullanmanın Çin’i durdurmak ve uzun vadede ABD çıkarlarını korumak için önemli olduğunun altını çiziyor.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

Hangi futbol kulübünü destekliyorsunuz?

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR