Ve HDP İstanbul kararını verdi

Gündem 14 Mayıs 2019 14:39
Videoyu Aç Ve HDP İstanbul kararını verdi
A
a

AKP ve MHP'nin 'APO açılımı' boşa düştü..Ve HDP İstanbul kararını verdi

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, partisinin grup toplantısında konuştu. Buldan, “HDP’nin durduğu yer nettir. Kimse HDP üzerinden tartışma yürütmesin. HDP demokrasiden yanadır” dedi.

Buldan’ın konuşmasından satır başları şöyle:

‘HDP’NİN DURDUĞU YER NETTİR, DAHA GÜÇLÜ DEMOKRASİ İTTİFAKI’

Bizler 31 Mart seçimlerinde çok iyi gördük; bölgede seçimler olağanüstü tecrit altında yapıldı. Halk iradesine tecrit uygulandı. İstanbul seçimlerinde de halkın iradesi YSK eliyle önce tecrit edildi, sonra kayyum atanarak gasp edildi.

YSK’nin seçimleri yenileme kararını değerlendiren Buldan, “Şaibeli olan YSK’nın iptal kararıdır. Halk değil, ben belirlerim diyor. Bu açıkça bir sandık darbesidir. Halkın aklıyla resmen alay ediyorlar. İstanbul’da iktidar ve YSK eliyle halkın iradesi çalındı.” dedi.

El konulan belediyelerimizin de yerlerde tekmelenen annelerimizin de hesabını 23 Haziran’da bir kez daha soracağız. Cizre’ye sahip çıkmayan İstanbul’a sahip çıkamaz.

23 Haziran’da yapılacak seçim tam anlamıyla referandumdur. Hep dünya 5’ten büyüktür diyor ya. Biz de diyoruz.

HDP’nin durduğu yer nettir. Kimse HDP üzerinden tartışma yürütmesin. HDP demokrasiden yanadır. HDP iradesi gasp edilenlerin yanındadır. HDP 31 Mart seçimlerinde güç dengesini değiştirdi. 23 Haziran’da aynı kararlılıkla daha güçlü demokrasi ittifakı dedi.

AÇLIK GREVLERİ

“Leyla Güven açlık grevinin 187’nci günündedir. 30 siyasi tutsak açlık grevlerini ölüm orucuna çevirmişlerdir. Çocukları ölmesin diyen anneler çocukları ölmesin diye günlerdir cezaevinde seslerini duyurmaya çalışıyorlar. Şu mübarek ramazan ayında beyaz tülbentli annelere yapılan işkenceye hep birlikte tanıklık ettik. Bunun adı faşizmdir. Annelere uzanan o karanlı kellerin sahipleri bilmelidir ki annelerimizin ahını aldınız. Sevgili anneler sakın merak etmeyin, sizlerle beraberiz, birlikte mücadele ediyoruz, birlikte kazanacağız.

“Öcalan’la görüşüldü. Oradan çıkan mesaj önemlidir. Bu herkese açık ve önemli olduğu kadar da bir çağrıdır. Ülkenin geleceğine yönelik umutları yeşertecek yeni bir başlangıç için bu ışık görmezden gelinmemelidir. Demokrasiden yana olan bütün kesimler tarihi bir görev ve sorumlulukla karşı karşıyadır. Tüm siyasetçileri sorumluluk almaya davet ediyoruz. Ölüm oruçlarına hiç kimse kulak tıkayamaz.”

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ