Ve Suriye Ordusu Afrin'e giriyor..AKP'den ilk tepki!

Dünya 19 Şubat 2018 14:12
Videoyu Aç Ve Suriye Ordusu Afrin'e giriyor..AKP'den ilk tepki!
A
a

Ve Suriye Ordusu Afrin'e giriyor: Birkaç saate Afrin'de olacağız...

Suriye devlet televizyonu, Suriye Ordusu taraftarı güçlerin saatler içinde Afrin'e gireceğini duyurdu.

Suriye devlet televizyonu tarafından, Suriye Ordusu'na bağlı birliklerin birkaç saat içerisinde Afrin'e gireceği duyurulurken, Anadolu Ajansı ise tam tersi bir açıklamada bulunarak, PYD ile Suriye hükümetinin anlaşamadığını iddia etti. AA'nın haberinde, ''Halep'in kuzeyindeki Şehba kasabasında bir araya gelen terör örgütü PYD/PKK ile Esad rejimi arasındaki toplantıda uzlaşma sağlanamadı'' ifadeleri yer aldı. AA'nın iddiasına göre Suriye, Afrin'deki tüm PYD üyelerinin silahlarını bırakmasını talep etti ancak örgüt tarafından bu talep reddedildi.

'BİRKAÇ SAAT İÇERİSİNDE AFRİN'E GİRECEĞİZ'

YPG'ye danışmanlık yaptığı iddia edilen Badran Jia Kurd adlı bir yetkili, Reuters Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada, YPG ve Şam yönetiminin, Suriye Ordusu'nun Afrin'e girmesi için anlaşmaya vardığını söylemişti.

Jia Kurd, Suriye Ordusu güçlerinin önümüzdeki iki gün içinde sınır hattı boyunca konuşlanacağını ve iki gün içinde bölgeye girebileceğini savunmuştu.

AKP'DEN İLK TEPKİ!

Hükümetten, Suriye Rejimi'nin Afrin'e girme kararına ilk tepki geldi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye rejiminin Afrin'e girme hazırlığını değerlendirdi ve "Önümüzde kimse duramaz" dedi. Çavuşoğlu "Eğer PYD-YPG'yi korumaya giriyorlarsa bizi kimse durduramaz. Ama YPG'yi temizlemek için giriyorlarsa problem yok" ifadelerini kullandı.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ