Yandaş açıkladı: Saadet'i ittifaka alamadık şimdi karalama zamanı!

Gündem 7 Mart 2018 13:40
Videoyu Aç Yandaş açıkladı: Saadet'i ittifaka alamadık şimdi karalama zamanı!
A
a

Yandaştan saadet iddiası: AKP'liler Saadet'i hırpalamaya hazırlanıyor...

Yeni Şafak yazarı Kemal Öztürk, Saadet Partisi'nin (SP), AK Parti'nin oylarını böleceğini söylerken "AK Partililer de, Saadet’i şimdiden 'gayri milli insanlarla ittifak yaptı' diye hırpalamaya hazırlanıyor" dedi.
2019'da yapılması planlanan seçimler için olası ittifaklara dair görüşmeler ve açıklamalar devam ediyor. İktidara yönelik eleştirilerini artıran Temel Karamollaoğlu'nun başkanı olduğu Saadet Partisi'nin AKP ile MHP'nin bulunduğu 'Cumhur İttifakı'na katılıp katılmayacağı konusuna en son olarak AKP Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı'dan "Yalvaracak halimiz yok" açıklaması geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da daha önceden ittifak için görüşme yaptığı SP'nin adını vermeden "İttifakta olmasını arzu ettiğimiz partiler kendilerine başka bir yol arkadaşı seçiyorsa onlara da 'Güle güle' demekten başka bir şey elimizden gelmez" dedi.

Konu hakkında "Saadet anahtar parti oldu mu? Olduysa neden oldu?" başlığıyla bir değerlendirme yazısı yazan Yeni Şafak yazarı Kemal Öztürk'ün ifadeleri şöyle:

"Tüm bu nedenlerden dolayı, şurası açık ki, AK Parti’nin oylarını böleceği için herkes şu anda Saadetin üzerine titriyor. Bu durumu da Saadetliler görmeli.

AK Partililer de, Saadet’i şimdiden “gayri milli insanlarla ittifak yaptı” diye hırpalamaya hazırlanıyor.

Ancak AK Parti’nin atladığı bir şey var:

Saadet, AK Parti ile ittifak yapsa da, içindeki Milli Görüş oylarını geri alacak. Cumhur ittifakında yer alan Saadet’in, barajı geçeceği kesin olduğuna göre, mutsuz Milli Görüş ve muhafazakar oyların gideceği adres olacaktır.
Saadet’in anahtar parti konumuna gelmesine neden olan tek şey, AK Parti ve MHP’nin ortak çıkardığı ittifak yasasıdır. Başka bir neden aramayın. Hele hele dış güçleri, üst aklı hiç aramayın.

Bu ittifak yasası çıkmasaydı, Saadet Partisi elinde % 0,5 oy ile, kendi içinde ak saçlıların iktidar kavgası verdiği, nostaljik bir parti olarak kalmaya devam edecekti.
Şimdi partiye can geldi, kan geldi, gençlerine umut geldi ve yeniden eski güzel günlere döneceklerine inandılar.

Ayrıca AK Parti’ye parlamentoda çoğunluğu kaybettirecek tek parti konumuna da geldiler.

Tekrar soruyorum: İttifak yasası en çok kime yaradı, kime zarar verecek?"

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ