Yeni İBB Başkanı belli oldu! FETÖ'cü mü?

Gündem 28 Eylül 2017 19:37
Videoyu Aç Yeni İBB Başkanı belli oldu! FETÖ'cü mü?
A
a

AKP'nin Başkan adayı Mevlüt Uysal İBB Başkanı oldu.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın 22 Eylül'de istifa etmesinin ardından yeni belediye başkanı bugün seçiliyor.

CHP’nin adayı Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu (solda) AKP’nin adayı ise Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal.

CHP, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nu göstermişti. AKP'nin adayı da bugün belli oldu. AKP'nin Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Erol Kaya, İBB Başkanlığı koltuğu için Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal'ı aday gösterdiklerini duyurdu.

SEÇİM GERGİN BAŞLADI

Tüm üyeler seçim için İBB’nin Meclis salonuna girdi. Bu esnada ise protokolde kendilerine yer ayrılmayan CHP’li milletvekilleriyle AKP’liler arasında tartışma çıktı.

İtişmeye kadar varan tartışma daha sonra yatıştırıldı. AKP ve CHP İl başkanları tartışmanın ardından protokole oturdu.

İLK TURDA BAŞKAN SEÇİLEMEDİ

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ilk turda seçilemedi. İlk turda Mevlüt Uysal 179 oy, Ekrem İmamıolu 126 oy aldı.

2. TURDA DA BAŞKAN SEÇİLEMEDİ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde (İBB) başkanlık seçiminde ikinci tur oylama da tamamlandı. AKP’nin adayı Mevlüt Uysal 179, CHP’nin adayı Ekrem İmamoğlu 128 oy aldı. Böylece ikinci tur oy verme işlemi tamamlandı. Sonuçlar neticesinde üçüncü tur oylamaya geçilecek.

Yeni belediye başkanının belirlenmesi için 207 oy gerekiyor fakat üye sayısı olarak çoğunluğu elinde bulunduran AKP’nin üye sayısı, bu rakama ulaşmıyor. Eğer CHP veya AKP’den biri, ilk turda birbirlerinin adayına destek vermezse yeni başkan 3. turda belirlenecek ve 156 oy gerekecek.

İlk iki turda adaylardan biri, Meclis üyelerinin 3’te 2 çoğunluğunun oyunu alamadığı için üçüncü tur oylamaya geçildi.

YENİ BAŞKAN MEVLÜT UYSAL OLDU

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlık seçimlerinde üçüncü tur sonuçları geldi. Gelen sonuçlara göre AKP'nin Başkan adayı Mevlüt Uysal İBB Başkanı oldu.
 

Peki ya, "AKP'nin adayı" Mevlüt Uysal'ın FETÖ ile ilişkisi var mıydı? 

İşte bu soruya yanıt olacak bazı bilgiler... 

BELEDİYENİN FETÖ İLİŞKİLİ AVUKATI

Fethullah Gülen’in Pensilvanya'daki çiftliğinin parasını ödeyen Katırcıoğlu Ailesi'nin avukatlarından biri de İrfan Öğe. Kaynak Holding soruşturmasını yürüten savcılığa göre; Avukat Öğe’nin FETÖ kuruluşlarıyla şüpheli para trafiği var. Aynı avukat İrfan Öğe, Mevlüt Uysal'ın başkanlığını yaptığı AKP’li Başakşehir Belediyesi’ne yüksek ücretlerle hukuk hizmeti veriyor. Öğe’nin avukatlığını üstlendiği diğer şirketler de FETÖ ile ilişkili. 

FETÖ'DEN SUÇ DUYURUSU

AKP'li Mevlüt Uysal'ın FETÖ ilişkisine dair iddialar Bahçeşehir Gölet Projesi'nde de gündeme gelmişti.

AKP'li Başkan Mevlüt Uysal hakkında yapılan suç duyurusu dilekçesinde, projeyi üstlenen şirketin eski ortağının FETÖ lideri Fethullah Gülen’in yeğeni ile evli olduğu ve darbe girişiminden sonra Türkiye’den kaçtığı öne sürülmüştü. 

YAZICI İLE ORTAK

Hukuk kökenli olan Mevlüt Uysal, bugün AKP Genel Başkan Yardımcısı olan Hayati Yazıcı'nın da "avukatlık bürosu" ortağı. Mevlüt Uysal, AKP'de FETÖ ile ilişkileriyle kritik öneme sahip Hayati Yazıcı ile birlikte Madımak Katliamı Davası'nda sanıkların da avukatlarından biriydi.  

AKP'DE UYSAL RAHATSIZLIĞI

Bu arada... 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde (İBB), Mevlüt Uysal'ı istemeyen AKP'li Meclis üyeleri olduğu gündeme geldi. 

Odatv'nin edindiği bilgiye göre; İBB Meclisi'nde bulunan 179 AKP'liden yaklaşık 50'si Mevlüt Uysal'ın "aday" gösterilmesine, yani bir anlamda yeni başkan olmasına soğuk bakıyor. 

Bakalım, yarın (Perşembe) yapılacak seçimde AKP'nin nihai adayı kim olacak ve seçim nasıl sonuçlanacak? 

BAŞAKŞEHİR BELEDİYESİ'NDEN İLGİNÇ AÇIKLAMA

Haberimizin ardından Başakşehir Belediyesi Basın Bürosu'ndan açıklama geldi. FETÖ ile ilişkili avukat İrfan Öğe'nin belediyenin avukatlık ihalesini kazandığını doğrulayan açıklamada; Avukat Öğe ile ilişkinin kesilmesine gerekçe olarak "kanunların mecbur bırakması" gösterildi. 

Mevlüt Uysal'ın başkanı olduğu Başakşehir Belediyesi'nin o açıklaması şöyle: 

"Avukat İrfan Öğe, 2016 yılında 7 aylık dönem için avukatlık ihalesi kazanmıştır. Sonrasında 2017 yılının 12 aylık dönemine ilişkin 20.01.2017 tarihinde kazanmış olduğu danışmanlık ihalesi, malvarlığına tedbir konulması kararına istinaden ihale tarihinden 6 gün sonra 26.01.2017 tarihinde, 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu hükümleri uyarınca ihale Belediyemizce fesih edilmiş ve kendisine hiçbir ödeme yapılmamıştır." 

 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ