Yobaz Hakim kararına "avukatın eteği kısa" yazdı..Bakın kim çıktı

Gündem 29 Mayıs 2019 14:33
Videoyu Aç Yobaz Hakim kararına "avukatın eteği kısa" yazdı..Bakın kim çıktı
A
a

Yobaz Hakim Mehmet Yoylu kararına "avukatın eteği kısa" yazdı..Bakın kim çıktı

İstanbul'da bir mahkeme salonunda yaşanan "etek" krizi tartışma yarattı.

Gazeteci Melis Alphan'ın paylaştığı duruşma tutanağında, duruşma sürerken, hakimin davacı avukata dönerek, etek boyunun çok kısa olduğunu belirtmesi ve etek boyunun fotoğrafının çekilip baroya gönderilmesini istemesi tepki çekti.

Duruşma tutanağında, şu ifadeler yer aldı:

"Davacı vekilinin eteğinin diz üstünden yaklaşık 15 santim yukarıda olduğu bu hali ile avukatlık mevzuatına aykırı olduğu giyim kuşam etik kurallarına aykırı olduğu görüldü. Huzurda dinleyici sıralarında bulunan Av. Mehmet Burhan Zorbay ve Av. Feyza Yüksel de davacı vekilinin etek boyu hakkında fikirleri avukatlık hukukuna mevzuatına örfe uygun olup olmadığı soruldu.

Davacı avukatın etek boyunun çok kısa olduğu ve bir yanlış anlamaya vesile olmaması için hakimin kısa değerlendirmesi ile huzurda bulunan avukatların kısa değerlendirmesinin aynı olmayacağının nazara alınarak cep telefonu ile baro başkanlığına bildirilmesi için etek boyunun cep telefonu ile çekilmesi istendi. Davacı vekilken tek boyumun çekilmesini istemiyorum, dedi."

Melis Alphan ise, sosyal medya hesabından, "Mahkemede duruşma sürerken hakim, avukata dönüp 'Etek boyunuz çok kısa, fotoğrafını çekelim, baroya gönderelim' diye kendi kendine olay çıkardı. Buyrunuz..." diye yazdı.
İşte o paylaşım ve o tutanak:

HAKİMDEN ŞİKAYETÇİ OLDU

Duruşma bitiminde salondan çıkacağı sırada hakimin kendisine döndüğünü söyleyen duruşmada bulunan bir başka avukat Dorukcan Davutoğlu ise “Çıkarken de hakim bana ‘Ankara Barosu avukatına küpe yakışıyor mu?’ diye sordu. ‘Ne diyorsunuz’ diyebildim sadece. Şoka girdim.” ifadelerini kullandı. Avukat Davutoğlu ve Çetin’in hakimden şikayetçi olacağı öğrenildi.

Olayın ardından İstanbul Barosu’na bağlı avukatlar Kartal Adliyesi’ne akın etti. Duruma tepki gösteren avukatlar adliye koridorlarını doldurunca, başsavcılığın talimatı ile adliyede görülecek olan duruşmalara ara verildi.
HAKİMİN İLK SKANDALI DEĞİL

Skandal tutanağı tutan Hakim Mehmet Yoylu, daha önce de Türkiye gündemine farklı olaylarla gelmişti. 

Yoylu, Sakarya'da görev yaparken, Balıkesir'e gönderildi. Yargı camiasında Yoylu'nun, Sakarya'da bir kişiye balkondan ateş ettiği için gönderdildiği konuşuluyor. 

2012 yılında Balıkesir Adliyesi'nde görev yaparken, bir avukata yumruk ve tekmeyle saldıran Yoylu, soruşturma geçirmiş, İstanbul Kartal Adliyesi'nde görevlendirilmişti. 

Yoylu'nun saldırdığı avukat olaydan sonra Balıkesir Devlet Hastanesi'ne kaldırılmış, darp nedeniyle başında ve boynunda ezikler, kızarıklıklar tespit edilen, 3 günlük de "iş göremez" raporu verilmişti.

Yargı camiasında konuşulan bir diğer konu ise, Hakim Yoylu'nun, Osmanlı Şeyhülislamlarından olan Ebussuud Efendi'nin hukukçuluğuna sık sık referans verdiği, tanıklara baskı kurmak için Müslümanlık vurgusu yaptığıydı. 

Mehmet Yoylu'nun cübbesiz duruşmalara çıktığı da konuşulanlar arasında. 

AVUKATLARDAN PROTESTO

Skandalın duyulmasının ardından avukatlar, olayın yaşandığı duruşma salonunun önünde toplandı. Avukatların tepkisinin hedefinde hakimin, meslektaşlarına yönelik tavrı var. Avukatların tepkilerinin ardından Kartal Adliyesindeki duruşmalara ara verildi. 

İstanbul Barosu Bağlı Çalışan Avukatlar Kurulu da olayı sosyal medya hesaplarından kınadı. Kurul yaptıkları paylaşımda "Meslektaşımızın yanındayız... Meslektaşımızın etek boyu duruşmanın konusu değildir! Bu zihniyet, kadına saat kaçta, neredeydin, ne içmiştin diyen zihniyetin uzantısıdır. Kınıyoruz. Bu zihniyetin üstesinden birlikte geleceğiz" ifadeleri kullanıldı.

Hakim Yoslu'nun kendisine tepki gösteren bazı avukatlara "şeker hastasıyım" dediği öğrenildi.

BARO BAŞKANINDAN SERT TEPKİ: BU ADAMIN YAPTIKLARI YETER

İstanbul Barosu Başkanı Av. Mehmet Durakoğlu, yaşananlara sosyal medya hesabından sert tepki gösterdi. Durakoğlu, "Bu HSK’ya yapılmış bir ihbardır.  Akşam gün batmadan bu yargıç Anadolu Adliyesinden çıkarılmalıdır. Bu adamın yaptıkları yeter... Rezilliği tutanağa bağlama cesaretini nereden aldığını öğreneceğiz." dedi.

HSK SORUŞTURMA BAŞLATTI

Cumhuriyet'ten Alican Uludağ'ın haberine göre; Hakimler ve Savcılar Kurulu, İstanbul Anadolu 2. İş Mahkemesi Hâkimi Mehmet Yoylu hakkında soruşturma başlattı.

HSK 2. Daire'nin, gün içinde de toplanarak Yoylu'nun açığa alınıp alınmayacağını görüşmesi bekleniyor.

HSK Başkan Vekili Mehmet Yılmaz, Cumhuriyet'e yaptığı açıklamada“Soruşturma izni verdik. Gereğini yapacağız, kamuoyu merak etmesin” dedi.

TBB'DEN AÇIKLAMA

Türkiye Barolar Bilriği'nden konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamada da şu ifadelere yer verildi:

"İstanbul Anadolu Adliyesi İş Mahkemesinde üzücü bir olay yaşanmıştır.

Mahkemenin hakimi, bir kadın avukatın kıyafetine karışmıştır. Yetkisini kötüye kullanmıştır. Mahkemesini küçük düşürmüştür. Aynı zamanda meslektaşımızı bu şekilde baskı altına almış ve taciz etmiştir. Yargılama yaptığı işi bırakıp, meslektaşımızı kılığı kiyafeti yüzünden yargılamaya kalkışmıştır. Hatta fotoğrafını çekmeye teşebbüs etmiştir.

Bu hakim daha önce Balıkesir’de bir meslektaşımıza kürsüden hakaret edip onu darp etmiş olan bir kişidir. Sorunludur. Bugün yaşanan olay bu kişinin hakimlik görevine o olaydan sonra devam ettirilmiş olmasının sonucudur.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Metin Feyzioğlu tarafından derhal HSK ile görüşülmüştür. HSK, hakim hakkında şu an itibariyle soruşturma açmıştır.

Meslektaşımıza geçmiş olsun diliyoruz. Kuşkusuz bu olayı sonuna kadar takip edeceğiz."

İşte skandal tutanak:

1000
icon
Nurettin Fikir 30 Mayıs 2019 18:30

Yarın onu bir üst derece göreve getirilir,zihniyet meselesi.

0 0 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ