YSK'dan Cumhurbaşkanı adayları için diploma ayarı!

Gündem 1 Mayıs 2018 12:58
Videoyu Aç YSK'dan Cumhurbaşkanı adayları için diploma ayarı!
A
a

YSK'dan Cumhurbaşkanı adayları ve milletvekilleri için diploma ayarı!

Yüksek Seçim Kurulu”nun (YSK), 24 Haziran’da birlikte yapılacak olan Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi’ne ilişkin aldığı 327, 330, 333 ve 334 sayılı kararlar Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlandı.

Sözcü'nün habertine göre; Yurtdışındaki seçmenlerin oy kullanma tarih ve süreleri, gümrük bölgeleri ve havalimanlarında kurulacak sandıklara ilişkin düzenlemeleri içeren kararlardan biri de adaylardan istenecek belgelere ilişkin.

YSK’nın 327 sayılı kararında, 24 Haziran Pazar günü birlikte yapılacak Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi’ne ilişkin siyasi partiler tarafından YSK’ya milletvekili aday listeleri verilirken, nüfus kayıt örneği, öğrenim/mezun belgesi, adli sicil ve arşiv kaydı belgesi ile askerlikle ilişiği olmadığına dair belgelerin “e-Devlet” kapısından (www.turkiye.gov.tr) alınmış barkodlu olanların da kabul edileceği belirtildi.

2014’TE NOTER ONAYLI DİPLOMA İSTENMİŞTİ

Geçmiş yıllarda yapılan seçimlerde aday başvurularının kabul edilebilmesi için noter ya da siyasi parti yetkililerince onaylanmış nüfus cüzdanı ve diploma örneklerinin eklenmesini zorunlu tutulmuştu.

YSK 10 Ağustos 2014 tarihinde yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimleri için 8 Haziran 2014 tarihinde yayınlandığı 2923 sayılı “Cumhurbaşkanı seçiminde; seçilme yeterliliği, aday gösterilme, adayların görevden ayrılmalarına ve seçim sistemi ile uygulanmasına ilişkin usul ve esasların belirlenmesine ilişkin” kararda adaylardan yüksek öğrenim yapmış olduğunu gösteren onaylı diploma örneği istemişti.

1000
icon
MEHMET SAFKANTÜRK 2 Mayıs 2018 10:46

PEKİ CUHMURBAŞKANLIĞI ADAYLIĞI İÇİN CUHMURBAŞKANLIĞINDAN İSTİFA EDECEKMİ ERDOĞAN ÇÜNKÜ KAMUDA ÇALIŞANLAR ADAYLIK İÇİN İSTİFALARINI VERMEYE BAŞLADI HADİ O ZAMAN NİYE İSTİFASINI VERMİYOR ADAY OLACAKSA DEMİ YANİ

0 0 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ