YSK'nın sitesinde çok şüpheli çalışma

Gündem 25 Ocak 2019 23:28
Videoyu Aç YSK'nın sitesinde çok şüpheli çalışma
A
a

Neler oluyor? YSK'nın sitesinde çok şüpheli çalışma

Basında ve sosyal medyada 30 Mart 2014 Mahalli İdareler Genel Seçiminde Ankara özelinde usulsüzlükler yapıldığı iddiaları dile getirilince Yüksek Seçim Kurulu (YSK) dün bir açıklama yapmıştı.

YSK'nın sitesinde yer alan, YSK Başkanı Sadi Güven'in açıklamasında, iddialar yalanlanarak, "Sandıkların tamamına yakınında siyasi partili üyeler tarafından tutulan, imzalanan, kare kodlu PDF formatındaki tutanaklar müşahitlere verilmiş, sandık başına asılmış, elektronik ortamda YSK ya geldiği anda eş zamanlı olarak seçime katılan siyasi partilerle tutanakların tamamı paylaşılmış ve bugüne kadar (https://sonuc.ysk.gov.tr) adresinden vatandaşların erişimine açılmıştır" diye belirtilmişti.

Açıklamada, YSK'nın internet sitesinde 2014 tarihinden bugüne kadar sandık tutanaklarının tamamının vatandaşlara açık olduğu belirtilirken, "Bugüne kadar siyasi partili üyeler tarafından tutulan bu tutanakların değiştirildiği, eksik geldiği yönünde Kurulumuza tek bir itiraz gelmemesine rağmen, sonuçların değiştirildiğine ve tutanakların eksik olduğuna yönelik algı oluşturmaya çalışılması doğru görülmemektedir" denilmişti.

SİTEYE NE OLDU

YSK Başkanı Sadi Güven'in açıklamalarından bir gün sonra yaşananlar ise dikkat çekti.

YSK resmi internet sitesinde “Sandık Sonuçları ve Tutanaklar” sekmesini erişime kapatması tartışma yarattı.
Mansur Yavaş’ın “YSK sitesinde 2014 seçimine ait hala eksik tutanaklar var…”diyerek 2014’teki yerel seçimlerde Ankara’daki usülsüzlüğü gündeme getirmesinden sonra YSK'nın resmi internet sitesinde “Sandık Sonuçları ve Tutanaklar” sekmesine erişimin kapatılması şüphe yarattı.

İlgili sayfaya girildiğinde kullanıcılara, “Sistem iyileştirme çalışmaları kapsamında bu sayfa geçici olarak hizmet veremeyecektir” şeklinde bir uyarının çıkması dikkat çekti.

İşte siteye girenlerin karşılaştıkları o uyarı:

Bizzat Sadi Güven'in açıklamasında bahsedilen, "https://sonuc.ysk.gov.tr"adresinin 1 gün sonra "uyarı" linki vermesi, birçok soru işaretini de beraberinde getirdi.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ