Yunanistan'a 'Ne Mutlu Türküm Diyene' darbesi

Gündem 30 Mayıs 2020 18:15
Videoyu Aç Yunanistan'a 'Ne Mutlu Türküm Diyene' darbesi
A
a

Yunanistan'a Ayasofya'dan sonra 'Ne Mutlu Türküm Diyene' darbe daha!

Ayasofya'da Fetih Suresi'nin okunması, Yunan medyasında geniş yer buldu.

Ülkede yayın yapan gazeteler, "İstanbul'da utanç görüntüleri, Ayasofya'da İslami dua, İğrenç: İmam Ayasofya'da Kur'an okudu" gibi küstah başlıklar kullandı.


TSK'DAN YUNAN'A DARBE

Türk Deniz Kuvvetleri, Girit Adası’nın güneyindeki 4 bölgede Navtex ilan etti. Buna göre Türkiye’nin belirlediği yerler askerî bölge olarak kabul edilecek. Bu bölgelerin “Ne Mutlu Türk’üm Diyene” olarak kodlanması dikkat çekti.

Navtex, denizlerde askerî ya da sivil herhangi bir faaliyette bulunmak isteyenlerin önceden mesaj yayımlayarak deniz trafiğini uyarması anlamına geliyor.

'TÜRKİYE ANLADIKLARI DİLDEN İSİM VERMİŞ'

Türkiye’nin denizde tatbikat yapacağı sahalara verdiği isimleri, Amiral Cem Gürdeniz SuperHaber internet sitesine değerlendirdi.

Gürdeniz, ”Türkiye çevre denizlerimizde tatbikat yapacağı sahalara istediği ismi verebilir. Burada önemli olan, sahanın yeri ve faaliyetin yapılacağı zamanın önceden ilanıdır. Türkiye Ege Denizi’nde yapacağı dört ayrı tatbikat sahasına sırayla, 'Ne Mutlu Türküm Diyene' isimlerini vermiştir. Bu sahalar uluslararası usuller gereği navtex üzerinden ilan edilmiştir. Yunanlıların daha önce, kendi sahalarına 'Konstantinapolis' ve 'Pontus' gibi isimler verdiklerini hatırlıyorum. Türkiye bu kez onlara, anladıkları dilden tatbikat sahası isimleri vermiş” dedi.

‘YUNAN ŞOKTA’

Emete Gözügüzelli ise sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “Yunan şokta! Türkiye ilk kez Ne–Mutlu–Türküm–Diyene şeklinde dört ayrı saha adı ile tek manada yayınladığı Navtex ile Girit’in güneyinde Gavdos adamızın hemen aşağısında, kırmızı alanları kapsayan yerlerde bugün ve yarın askeri tatbikatlar icra edecek” dedi.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

Hangi futbol kulübünü destekliyorsunuz?

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR