Zarrab davası hakiminden Erdoğan hamlesi!

Gündem 19 Ocak 2018 13:53
Videoyu Aç Zarrab davası hakiminden Erdoğan hamlesi!
A
a

Yargıç Berman, avukatlardan yapılan görüşmelerin tarihini, isimlerini, görüşmenin veya yazışmanın sebebini...

New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi Yargıcı Richard Berman Perşembe günü Reza Zarrab ve Hakan Atilla’nın savunma ekibinden, “müvekkil-avukat ilişkisini” sarsmamak şartıyla her iki ismin tutuklanmalarından itibaren, Türk avukatlar dahil olmak üzere tüm avukatlarının Türk ve ABD’li yetkililerle yaptıkları bütün görüşme, yazışma ve mesajları kendisine bildirmelerini istedi.

Amerika’nın Sesi’nden Aslı Pelit’in haberine göre, Berman avukatlardan söz konusu yetkililerle yapılan görüşmelerin tarihini, isimlerini, görüşmenin veya yazışmanın sebebini ve alınan sonucu açıklayan ayrıntılı bir rapor istedi. Amerika’nın Sesi’nin iddiasına göre, yargıcın bu şekilde, duruşmalar öncesinde Reza Zarrabın tuttuğu eski New York Belediye Başkanı Rudolph Giuliani ve eski Adalet Bakanı Michael Mukasey ve aralarında AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da bulunduğu bazı Türk yetkililerin dava ile ilişkilerini ortaya çıkarmayı amaçladığı sanılıyor.

Eski Halkbank Genel Müdürü Mehmet Hakan Atilla, 3 Ocak tarihinde jüri tarafından, iddia makamınca itham edildiği 6 ayrı suçlamanın beşinden suçlu bulunmuş, bu suçlardan alacağı cezanın Yargıç Berman tarafından 11 Nisan 2018’de açıklanmasına karar verilmişti. Atilla’nın savunma avukatlarından Victor J. Rocco, bu karar sonrasında gazetecilere yaptığı açıklamada “jürinin kararının çok büyük bir hayal kırıklığı olduğunu, karar sonrasında Atilla’nın pes etmeyip suçsuzluğunu kanıtlamak için mücadele edeceğini” belirtmişti.

Rocco, ayrıca 11 Nisan’da yapılacağı açıklanan duruşma sonrasında Atilla için temyize başvuracaklarını söylemişti. Ancak uzmanlar Atilla'nın, jürinin verdiği karar sonrasında temyiz yoluyla aklanma olasılığının çok düşük olduğunu belirtiyor.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ