Zeybekci: Suriye'de operasyon yapılan yerlerden patates getirdik

Gündem 27 Haziran 2018 19:48
Videoyu Aç Zeybekci: Suriye'de operasyon yapılan yerlerden patates getirdik
A
a

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci: Suriye'de operasyon yapılan yerlerden patates getirdik

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye ile Avrupa Serbest Ticaret Birliği (EFTA) ülkeleri arasında güncellenen serbest ticaret anlaşmasına ilişkin Bakanlıkta düzenlenen basın toplantısının ardından soruları yanıtladı. 

"PATATESİN FİYATI 2 LİRAYA İNDİ"

Zeybekci, Türkiye'nin Suriye'de operasyon gerçekleştirdiği bölgeden, patateste artan fiyatlara karşı toplam ihtiyacın yüzde 1'ine karşılık gelen yaklaşık 4 bin ton patates getirildiğini belirterek, "Bunun sonucu olarak da şu anda pazarda fiyatların 2 lira civarına geldiğini görüyoruz. Gittiğim halk pazarında patatesin fiyatı 2 lira civarında, istediğimiz noktaya geldi. İthalata sıcak bakmıyoruz ama içeride spekülatör ve tefecinin hem üreticiyi hem de tüketiciyi zorlayarak, mağdur ederek atacağı adımlara karşı da kararlı bir şekilde duruşumuz olacaktır." dedi.

Nohut üretimine de değinen Zeybekci, üretim miktarının bu yıl yaklaşık yüzde 20 artacağını dile getirdi. Zeybekci, fiyatların ürünün ilk çıktığı Adana, Mersin bölgesinde 2 liraya kadar düştüğünü, çiftçinin korunması adına bununla ilgili de ithalatı engelleyici tedbirler aldıklarını anlattı.

Zeybekci, döviz kurundaki gelişmelere ilişkin soruya cevap verirken de Türk lirasının değerinin makroekonomik sonuçlara uyum sağlayacağını, önümüzdeki süreçte liranın değeriyle spekülatif bir şekilde oynanması döneminin biteceğini kaydetti.

1000
icon
Biz 28 Haziran 2018 14:57

He canim onca kimyasalin icinden

0 0 Cevap Yaz
HÜSEYİN AKPINAR 28 Haziran 2018 08:17

akepelilerde SİZE ZATEN ÜLKEDE TARIMI BİTİRESİNİZ DIŞARDAN ÜRÜN İTHAL EDESİNİZ DİYE OY VERİYOR,EN AZINDAN İTHALAT YAPMAYI BECERİYORSUNUZ BRAVOOOOOOO.

0 0 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ